Badania termowizyjne w przemyśle
Termowizja jest badaniem, polegającym na pomiarze rozkładu temperatur na powierzchni badanego obiektu. Jest to najpopularniejsza metoda diagnostyki, wykorzystująca detekcję promieniowania podczerwonego.
Badanie to odbywa się przy użyciu specjalnych kamer termowizyjnych. Urządzenia te wychwytują fale elektromagnetyczne, wyemitowane przez badaną rzecz, jeśli ta posiada temperaturę większą od zera. Dzięki tej właściwości można dostrzec rozkład temperatury na powierzchni przedmiotu w postaci różnorodnych kolorów. Obecnie termowizja wykorzystywana jest głównie w medycynie, budownictwie oraz w przemyśle.
Termowizja a przemysł
Przemysłowa kontrola termiczna obejmuje analizę rozkładu temperatury na powierzchniach obciążonych urządzeń produkcyjnych. Pozwala to kontrolować proces pod kątem bezpieczeństwa ludzi, jak i samej produkcji, ale także optymalizować koszty poprzez oszczędności w zużyciu materiałów i energii.
Badania termowizyjne urządzeń umożliwia sprawne wykrywanie usterek w maszynach produkcyjnych. Kamera termowizyjna rejestruje niewielkie anomalie temperatury. Prowadzi to do szybkich napraw i jednocześnie minimalizuje koszty związane z zakupem nowego sprzętu. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko nieplanowanych przestojów, co nieuchronnie ma ogromny wpływ na działalność firmy. Termowizja zwiększa bezpieczeństwo pracowników linii produkcyjnych. Jest to szczególnie ważne podczas pracy w bardzo wysokich temperaturach – przy wielkich piecach czy suszarniach.
Badania oprócz urządzeń produkcyjnych obejmują również ich otoczenie w tym rurociągi, instalacje technologiczne, izolacje chłodnicze, systemy klimatyzacji, elementy mechaniczne.
Termowizja jest również wykonywana w celach przeciwpożarowych, głównie przy sporządzaniu dokumentacji.
Rodzaje badań termowizyjnych w przemyśle można podzielić na dwa rodzaje:
* badania standardowe – pomiary w celu likwidacji tzw. „gorących punktów”. Dotyczy one głównie urządzeń zasilanych energią elektryczną.
* badania specjalistyczne – pomiary dostosowane pod daną dziedzinę przemysłu. Służą one rozwojowi i zdobyciu informacji o jakości produkcji.
Sprawdź szczegóły: term-os.pl